הגלים ההורמונליים הסוערים של בלוטת התריס

המלצתנו היא לפנות למרפאה המתמחה בשילוב הרפואה הקונבנציונלית והרפואה הטבעית להתמודדות עם שיבושים בפעילותה של בלוטת בהתריס. אם גם את חשה שיבושים בלתי מוסברים בתפקודים פיזיולוגיים המלווים במצבי רוח משתנים, תחושות עייפות כרונית, כאבים, הפרעות שינה וכו` ייתכן שגם פעילות בלוטת התריס שלך אינה מאוזנת ועלייך לפנות בהקדם למרפאת בעלת ניסיון מוכח, רב שנים לאבחון וטיפול בבלוטת התריס.

הגאות והשפל - שיבושים בבלוטת התריס

בלוטת התריס הווסת הנסתר

לבלוטת התריס השפעות ישירות ועקיפות בוויסות פעילותן של מערכות רבות המאפשרות את קיומנו, הן בסביבתנו הפנימית והן ביחסינו עם סביבתנו החיצונית. פעילותה של הבלוטה מושפע מכמה גורמים אולם השפעתה על מערכות גופנו והדרך בה אנו מגיבים לסביבתנו מרחיקת לכת.

שיבושים בתפקודי הבלוטה יכולים להתבטא בפעילות יתר של הבלוטה או תת פעילות של בלוטת התריס ולעתים אף מצבים משתנים ותנודתיות בפעילותה.

מעצם השפעותיה מרחיקות הלכת של הבלוטה על מערכות כה רבות הרי שכאשר היא יוצאת מאיזון גורר הדבר יציאה מאיזון של תפקודים רבים נוספים החל מתפקודים הקשורים בחילוף החומרים ועד לתפקודים קוגניטיביים ונפשיים המושפעים מרמת נוכחותו של ההורמון המופרש על ידי בלוטת התריס.

גורמים לשיבוש בפעילות בלוטת התריס

כשם שלא תמיד אנו יודעים את מקורן של הסערות המתחוללות בים, גם מקורם של השיבושים בפעילות בלוטת התריס לא תמיד ברור אולם התוצאות נוכחות מגוונות וברורות. במצב התקין בלוטת התריס נשלטת על ידי יותר המוח אשר מפרישה את ההורמון THS וכאשר רמתו תקינה הרי שגם הבלוטה תפריש את ה-T4 וה-T3 שיגרמו לשאר המערכות בשרשרת, לתפקד כראוי. אולם כאשר רמתו של ה-TSH גבוה או נמוכה מהנורמה, אזי תתחיל תגובת שרשרת מורכבת שבסופה הסערה, הגאות והשפל שלא תמיד ניתן להסבירן ללא פנייה לרופא המטפל בבלוטת התריס.

קיימים גורמים נוספים, שיכולים לשבש את פעילותה של הבלוטה והפרשת ההורמונים, שבעזרתם היא מווסתת את המערכות השונות. גורמים אלה הנם ישירים וקשורים לפגיעה בבלוטת התריס עצמה כתוצאה מדלקת או כתוצא מרמות לא תקינות של מינרלים וויטמינים שונים המשפיעים על פעילות הבלוטה באופן ישיר.

תופעות הלוואי של תפקוד לקוי של בלוטת התריס

יש לציין שתופעות הלוואי משותפות לעתים לתסמונות ומחלות אחרות. מכאן הצורך בפנייה לגורמים מטפלים בעלי ניסיון רב שנים בטיפול בבלוטה.

מרביתם של הסימפטומים לכך שהבלוטה אינה מתפקדת באופן תקין מתאפיינים במדדים החורגים מהנורמה שלא ניתן להסבירם באמצעות גורמים ישירים אחרים. דוגמאות אופייניות בולטות הן: עלייה או ירידה קיצונית במשקל ללא שינוי בהרגלי התזונה וללא קשר לכמות המזון הנצרכת. הפרעות במערכת העיכול, הפרעות שינה, שינויים במצבי הרוח ולעתים אף בעיות קשב וריכוז. במצבי קיצון יכולים אץ להופיע כאבים בלתי מוסברים הקשורים לשיבושים בחילוף החומרים ואפילו תחושות של גלי חום וקור קיצוניים שאינם קשורים לטמפרטורה בסביבה החיצונית.

ננסכם ונדגיש שלתפקודה התקין של בלוטת התריס תפקיד מרחיק לכת בשמירה על האיזון הפנימי בגופנו וכן בתגובתנו לסביבתנו. כאשר מתעוררת תחושה של חוסר סנכרון פנימי או עם סביבתנו החיצונית ויותר ויותר תופעות שאנו חווים המשבשות את יחיינו, לא ניתנות להסבר זה הזמן הראוי לפנות למרפאה המטפלת בבלוטת התריס ויפה שעה אחת קודם. לפני בוא הסערה.

חזור למאמרים