פיברומיאלגיה ואובדן כושר עבודה

בפיברומיאלגיה אובדן כושר עבודה יכול להיות גם סמוי. פיברומיאלגיה היא בעלת אופי רגרסיבי ולעיתים היא מבלבלת הן את המטפלים אבל גם אותנו החולים.

למה כל כך קשה לעובד לקבל את המגיע לו

האם פיברומיאלגיה נחשבת לאובדן כושר עבודה זמני או קבוע?

בפיברומיאלגיה אובדן כושר עבודה יכול להיות גם סמוי. פיברומיאלגיה היא בעלת אופי רגרסיבי ולעיתים היא מבלבלת הן את המטפלים אבל גם אותנו החולים.

מצב זה אופייני לעיתים בשלבים מוקדמים של המחלה. בעיקר אם היא לא מאובחנת ולא מזוהה. כידוע אופיים של גורמי המחלה והסימפטומים מהם אנו סובלים הוא לעיתים אמורפי ולא מאובחן במלואו.

גם אם כיום קיימת יותר מודעות לגבי פיברומיאלגיה. לעיתים אנו חווים אובדן שעות עבודה ו/או ימי עבודה כבר בתהליך האבחון.

טיפולים כגון משככי כאבים, כדורי שינה, תרופות גסטרולוגיות או תרופות הרגעה פסיכיאטריות למשל. תרופות אותם לעיתים נקבל גם מרופא המשפחה כאשר נבוא לבקש אישור לימי מחלה.

גם לאחר בדיקות חוזרות ונשנות ו/או טיפולים סימפטומטיים שונים אנו חווים חוסר יציבות והרמה התפקודית שלנו משתנה ואינה קבועה (ואתה גם כושר העבודה).

חשוב לזכור כי אלו הן תרופות שנותנות מענה מקומי לאחד הסימפטומים. תרופות אלה לא מונעות מאיתנו החולים לחזור לעצמנו ואנו ממשיכים לפספס ימי עבודה, ואף להגיע למצבי חוסר תפקוד זמני מוחלט.

פיברומיאלגיה אובדן כושר עבודה

בפיברומיאלגיה אובדן כושר עבודה לעיתים יוכר רק לאחר מאבק

זהו כאמור, מצב אופייני בו אנו חולי פיברומיאלגיה נתקלים, בשלב שעדיין לא קיים אבחון חד משמעי.

שלב בו אנו חווים את עוצמתם המלאה של הסימפטומים והכשלים התפקודיים ללא יכולת לקבל מענה רפואי ופיצוי הולם למצבנו.

סימפטומים אופייניים לפיברומיאלגיה שפוגעים בכושר העבודה

אני מזכיר בדוגמא רק את הסימפטומים הבולטים ביותר. הסימפטום, דרך הטיפול הראשונית, חוסר יעילות צפוי של הטיפול, וכתוצאה בלתי נמנעת פגיעה הישירה בכושר העבודה.

במקרים רבים הפגיעה התפקודית חורגת ובאה לידי ביטוי אף חריף יותר בחיי היומיום שלנו. גם אם שרדנו את יום העבודה. התמודדות עם מטלות יומיומיות הופכות לכמעט בלתי אפשריות.

בפיברומיאלגיה הסימפטומים כולם מאופיינים בשונות גבוהה הן בסדר הופעתם והן בעצמת ההשפעה שלהם וההפרעה לתפקודי היומיום. מכאן גם הקושי האבחוני וגם האתגרים הטיפוליים וכמובן היכולת להיות מוגדרים כחסרי כושר עבודה.

פעמים רבות אנו חולי פיברומיאלגיה סובלים בו זמנית מהחרפת יתר של סימפטומים מרובים ללא יכולת לקשר את שניהם לאותו גורם תחלואה.

כאבי שרירים, רקמות רכות ומפרקים ללא קשר לפעילות

כאבי שרירים ורקמות רכות אשר יכולים להידמות לחווית כאבים נוירופתיים. כאבים ספורדיים ולא ממוקדים בעוצמה משתנה שיכולים לנטרל את היכולות המוטוריות.

בבדיקות מעבדה לא יעלו ממצאי נוכחות של דלקת מקומית, זמנית או כרונית.

כאבים המשפיעים ישירות על הכושר לבצע עבודה מוטורית גם אם היא רק הפעלת מקלדת מחשב. הטיפול הראשוני יהיה על פי רוב משככי כאבים.

הכאבים באים והולכים ללא הסבר שאנו החולים יכולים לתת לעצמנו. הסברים כגון מאמץ שירי מרוכז. ישיבה לא נכונה, מאמץ ספורטיבי מרוכז לא מספקות הסבר למה שאנו מרגישים. כאבים משתקים הולכים ובאים בעוצמות משתנות.

בעיות עיכול של פיברומיאלגיה ואובדן כושר עבודה

אחד הסימפטומים הבולטים של פיברומיאלגיה הוא כשל תפקודי של מערכת העיכול. השיבושים יכולים להתבטא הן במעי רגיז, בצורך דחוף ללכת לשירותים ו/או ביציאות לא סדירות. לצד תופעות נוספות שחלקן מקשות על שהייה בחברת אנשים.

אולם די במצב בו הנחנו נאלצים להתרוצץ מעמדת העבודה שלנו אל השירותים בתדירות גבוהה כדי לפגוע ביכולת העבודה שלנו. וזאת מבלי להזכיר תופעות נוספות שגורמות לנו סבל (כגון צרבת, גזים, בחילות ועוד).

גם כאן בשלבים ראשונים של פיברומיאלגיה אובדן כושר עבודה אינו מלא. מנסים לשמר אותו על ידי מתן תרופות מייצבות למערכת העיכול.

במקרה של פיברומיאלגיה תרופות אלה אינן פותרות את הבעיה ואפילו עלולות להחריף אותה בשל חוסר הטיפול במחלה עצמה.

קיימים כמובן סימפטומים רבים נוספים אשר אנו סובלים מהם בשלבים הראשונים בהם הסיבה לאובדן כושר העבודה הוא סמוי ואינו מוגדר.

פיברומיאלגיה וכושר עבודה

בפיברומיאלגיה אובדן כושר עבודה אמנם מוכר, אך תהליכי ההכרה מורכבים ומאתגרים.

קיימים מקרים נוספים בהם קיימת מורכבות, קושי, להוכיח אובדן כושר עבודה אך בפיברומיאלגיה אובדן כושר עבודה הוא מתפתח והדרגתי עד לשלב ההגדרה הסופית.

במקרים רבים אנו חולי פיברומיאלגיה נאלצים להיעזר בשירותי עורכי דין וגורמים נוספים על מנת למצות את זכויותינו במלואם.

התאריך בו התקבלה הפנייה הפורמלית אל הביטוח הלאומי או חברות ביטוחי הבריאות הוא תחילתו של מסלול שהתקווה היא שבסופו נזכה לממש את מה שמגיע לנו על פי מצבנו.

נדגיש כי אופייה הרגרסיבי של פיברומיאלגיה דורש מדי פעם פנייה חוזרת, הגדרה מחודשת של אחוזי אובדן כושר העבודה שלי.

אובדן כושר עבודה לחולי פיברומיאלגיה

פיברומיאלגיה אובדן כושר עבודה ו-% נכות

כאמור מדובר במצב שעלול להשתנות עם הזמן. כמון כן קיימות דרגות שונות של % נכות המייצגים את הפגיעה התפקודית וגם את רמת האינטנסיביות הטיפולית לה אנו כחולי פיברומיאלגיה נזקקים.

הסקאלה נעה בין 0% נכות ל-50% נכות במקרים קיצוניים כאשר הפיברומיאלגיה אינה מאוזנת על אף שאובחנה וטופלה במשך שנה ברציפות.

לסיכום: בפיברומיאלגיה אובדן כושר עבודה מושפע גם מדרך הטיפול וגם מהגדרת הפגיעה התפקודית. ככל אשר אובחן חולה הפיברומיאלגיה מוקדם יותר כך יוכל להיכנס לתהליך של תביעת אובדן כושר עבודה מוקדם יותר.

אני ממליץ לכם כי אם אתם חווים סימפטומים רלוונטיים לפיברומיאלגיה. אם אתם רוצים להצליח להתמודד עם הסימפטומים, לאבחן פיברומיאלגיה, אובדן כושר עבודה ואחוזי נכות.

לפנות לרופא מטפל בפיברומיאלגיה בעל ניסיון רב שיוכל בהקדם האפשרי גם לתת לכם אבחון וגם לתת לכם טיפול שייצב את תופעות הלוואי של הסינדרום.

חזור למאמרים